قهوه ای سرگرمی کاربران سرگرمی هزار و یک شب

قهوه ای: سرگرمی کاربران سرگرمی هزار و یک شب عاشقانه ها

گت بلاگز سیاسی نتیجه مهمترین توافق هسته‎ای دولت روحانی چیست؟، برجام ۲ ساله شد

برجام دو سال قبل امضا شد. توافقی که هوادارانش آن را فتح الفتوح می خواندند و ولی مخالفان آن را با ترکمنچای مقایسه می کردند. بعد از دو سال،

نتیجه مهمترین توافق هسته‎ای دولت روحانی چیست؟، برجام ۲ ساله شد

برجام دو سال قبل امضا شد. توافقی که هوادارانش آن را فتح الفتوح می خواندند و ولی مخالفان آن را با ترکمنچای مقایسه می کردند. بعد از دو سال، حالا فرجام برجام بیش از هر وقت دیگری در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

امروز سالگرد امضای توافق هسته ای می باشد. برجام در ۲۳ تیرماه ۹۴ یعنی ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ محقق شد و در حالی که دو سال از انعقاد توافق نامه هسته ای میان پایتخت کشور عزیزمان ایران و شش کشور جهانی( روسیه، آمریکا، چین، فرانسه، المان و انگلیس) می گذرد.

توافق جامع و نهایی هسته ای وین با عنوان آشنا شده است و رسمی برنامه جامع اقدام یکسان یا برجام (به انگلیسی: Joint Comprehensive Plan of Action) در جهت توافق جامع بر سر برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران و به دنبال تفاهم هسته ای لوزان، در سه شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ (شامل چین، فرانسه، روسیه، پادشاهی متحد بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و آلمان) منعقد شد.

نتیجه مهمترین توافق هسته‎ای دولت روحانی چیست؟، برجام ۲ ساله شد

مذاکرات رسمی جهت طرح جامع اقدام یکسان دربارهٔ برنامه اتمی کشور عزیزمان ایران با پذیرفتن توافق موقت ژنو بر روی برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران در نوامبر ۲۰۱۳ شروع شد. به مدت ۲۰ ماه کشورها درگیر مذاکره بودند که در آوریل ۲۰۱۵ تفاهم هسته ای لوزان شکل گرفت.

بر اساس این توافق، کشور عزیزمان ایران ذخایر اورانیم غنی شده است میانگین خودش را پاکسازی خواهد کرد و ذخیره سازی اورانیوم با غنای کم را تا ۹۸ درصد قطع می کند، تعداد سانتریفیوژها را حدود دوسوم و حداقل به مدت ۱۵ سال کم کردن می دهد. ۱۵ سال بعد، کشور عزیزمان ایران موافقت کرده است که اورانیوم را بیش از ۳٫۶۷درصد غنی سازی نکند یا تأسیسات غنی سازی اورانیوم تازه یا رآکتور آب سنگین جدیدی را نسازد. فعالیت های غنی سازی اورانیوم به مدت ۱۰ سال به یک تک ساختمان که از سانتریفیوژهای نسل اول استفاده می کند محدود خواهد بود. دیگر تأسیسات نیز طبق پروتکل الحاقی آژانس بین المللی انرژی اتمی جهت دوری از خطرهای تکثیر سلاح های اتمی تبدیل خواهند شد. جهت نظارت و تأیید اجرای توافق نامه به وسیله ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) به تمام تأسیسات اتمی کشور عزیزمان ایران دسترسی منظم خواهد داشت. در نتیجه این توافقنامه که تاییدیه پایدار متعهدین آن را به همراه دارد، کشور عزیزمان ایران از تحریم های علیه کشور عزیزمان ایران شورای امنیت ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده (تحریم های ثانویه) بیرون خواهد آمد.

از جمله بندهایی که در برجام در رابطه با برداشتن تحریم های کشور عزیزمان ایران آورده شده، به موارد زیر اشاره می شود:

برجام دو سال قبل امضا شد. توافقی که هوادارانش آن را فتح الفتوح می خواندند و ولی مخالفان آن را با ترکمنچای مقایسه می کردند. بعد از دو سال،

شورای امنیت شرکت ملل متحد طی جلسه ای برجام را تأیید خواهد نمود و تمام مفاد قطعنامه های قبلی خود در خصوص عنوان هسته ای کشور عزیزمان ایران مشمول بر ۱۶۹۶ (۲۰۰۶)، ۱۷۳۷ (۲۰۰۶)، ۱۷۴۷ (۲۰۰۷)، ۱۸۰۳ (۲۰۰۸)، ۱۸۳۵ (۲۰۰۸)، ۱۹۲۹ (۲۰۱۰) و ۲۲۲۴ (۲۰۱۵) را همزمان با اجرای اقداماتِ توافق شدهٔ مرتبط با هسته ای به وسیله کشور عزیزمان ایران که به وسیله آژانس راستی آزمایی می شوند لغو خواهد کرد.
طبق پیوست دوم این توافق، تحریم های اتحادیه اروپایی و ایالات متحده در روز اجرایی شدن برجام لغو می شوند. این تحریم ها در حوزه های مالی، بانکی، بیمه، نفت، گاز، پتروشیمی، کشتی رانی، کشتی سازی، ترابری، طلا و فلزات گرانبها، اسکناس، سکه، موارد مجاز هسته ای، فلزات، نرم افزار و تسلیحات می باشند. همچنین نام بعضی از شرکت ها و اشخاص حقیقی ایرانی مرتبط با برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران طبق این پیوست از تحریم درآمد.

عبارات مهم : تحریم های اتحادیه اروپایی – ایالات متحده
شرکت ملل متحد و اتحادیه اروپا هیچ گونه تحریم یا کارها سختگیرانه دیگری در زمینه انرژی هسته ای علیه کشور عزیزمان ایران وضع نخواهند نمود.
ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های مربوط به انرژی هسته ای کشور عزیزمان ایران (به گونه ای که در ضمیمه ۲ توافق نامه آمده) را بعد از آنکه آژانس بین المللی انرژی هسته ای تأیید کرد که کشور عزیزمان ایران گام های مؤثری برداشته، لغو خواهند نمود.

منبع : ویکی پدیا

نظر شما راجع به توافق برجام بعد از گذشت دو سال از امضای آن چیست؟

واژه های کلیدی: تحریم های اتحادیه اروپایی | ایالات متحده | انرژی هسته | تحریم ها | برنامه | ایرانی | آمریکا | توافق | ایران | انرژی | اروپا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz